Webinar: Ochrona sygnalistów – obowiązki organizacji i wdrożenie procedur
Serdecznie zapraszamy do rejestracji na webinar „Ochrona sygnalistów – obowiązki organizacji i wdrożenie procedur”. Podczas spotkania omówimy, jak pracodawcy i inne organizacje powinny przygotować się na wejście w życie tzw. ustawy o sygnalistach, która sankcjonuje na gruncie polskiego prawa zjawisko whistleblowingu.
Data webinaru: 29.02.2024 (czwartek), godz. 10:00-11:30
WHISTLEBLOWING W POLSCE
Już w 2021 r. minął termin na wdrożenie przez Polskę dyrektywy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. W konsekwencji jego braku, w marcu 2023 r. Komisja Europejska wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce.
Projekt ustawy wdrażającej był procedowany na poziomie rządowym już w poprzedniej kadencji Sejmu. W styczniu tego roku projekt został na nowo zarejestrowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji i wszystko wskazuje na to, że ze względu na opóźnienia proces legislacyjny będzie błyskawiczny, a sam projekt zostanie przyjęty jeszcze w tym roku.
Projekt przewiduje, że przepisy ustawy wejdą w życie w ciągu miesiąca od opublikowania, a zobowiązane podmioty będą miały kolejny miesiąc na wdrożenie procedur. To oznacza, że podmioty, których dotyczy ustawa, będą miały zaledwie 2 miesiące na dostosowanie się do przepisów o ochronie sygnalistów.
KANCELARIA RÖ PARTNEREM DOSTAWCY SYSTEMU WHISTLELINK
Webinar organizowany jest wspólnie z naszym partnerem – szwedzką firmą technologiczną Whistleblowing Solutions AB, twórcy oprogramowania służącego do zgłaszania nieprawidłowości w organizacji (Whistlelink). Mając na uwadze europejskie prawodawstwo oraz prace nad tzw. ustawą o sygnalistach, Rö wspiera firmy w związku z wdrożeniem oraz egzekwowaniem procedur whistleblowingowych.
AGENDA
PRELEGENCI
JAKUB ADAMSKI, LL.M.
Radca prawny, wspólnik w kancelarii Rö. Zajmuje się postępowaniami sądowymi i arbitrażowymi z zakresu prawa gospodarczego oraz posiada bogate doświadczenie i kompetencje w zakresie doradztwa w obszarze prawa nowych technologii. W kancelarii pracuje przede wszystkim dla klientów międzynarodowych.
W swojej pracy działa również na rzecz klientów pro bono oraz przy postępowaniach strategicznych z zakresu ochrony środowiska. Ostatnio zaangażowany był m.in. w reprezentowanie ClientEarth w sporze sądowym przeciwko praktykom greenwashingu związanym ze sprzedażą tzw. ekogroszku w Polsce.
WIKTORIA KLIMCZYK
Radca prawny w kancelarii Rö. Bierze udział w prowadzeniu skomplikowanych postępowań sądowych i arbitrażowych dla podmiotów gospodarczych. Obecnie koncentruje się na sporach oraz zagadnieniach regulacyjnych związanych z cyberbezpieczeństwem.
Zajmuje się m.in. sprawami dotyczącymi odpowiedzialności dostawców usług płatniczych za tzw. nieautoryzowane transakcje płatnicze. Uczestniczy w doradztwie z zakresu zapewnienia zgodności (compliance), bierze udział w procesach wdrożeniowych w tym w szczególności z zakresu AML/CFT. Posiada doświadczenie w reprezentacji i doradztwie na rzecz klientów z branży IT, finansowej, budowlanej, ubezpieczeniowej, motoryzacyjnej oraz nieruchomościowej
URSZULA BRYŚ
Szefowa polskiego biura Whistlelink. Reprezentuje Whistlelink w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i posiada 20-letnie doświadczenie w rozwijaniu partnerstw w regionie, wspieraniu klientów i firm w wielu branżach, dostarczając klientom usługi z branży informacji biznesowej i compliance.