Webinar: Ochrona sygnalistów – obowiązki organizacji i wdrożenie procedur

Serdecznie zapraszamy do rejestracji na webinar „Ochrona sygnalistów – obowiązki organizacji i wdrożenie procedur”. Podczas spotkania omówimy, jak pracodawcy i inne organizacje powinny przygotować się na wejście w życie tzw. ustawy o sygnalistach, która sankcjonuje na gruncie polskiego prawa zjawisko whistleblowingu.

Data webinaru: 29.02.2024 (czwartek), godz. 10:00-11:30

WHISTLEBLOWING W POLSCE

Już w 2021 r. minął termin na wdrożenie przez Polskę dyrektywy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. W konsekwencji jego braku, w marcu 2023 r. Komisja Europejska wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce.

Projekt ustawy wdrażającej był procedowany na poziomie rządowym już w poprzedniej kadencji Sejmu. W styczniu tego roku projekt został na nowo zarejestrowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji i wszystko wskazuje na to, że ze względu na opóźnienia proces legislacyjny będzie błyskawiczny, a sam projekt zostanie przyjęty jeszcze w tym roku.

Projekt przewiduje, że przepisy ustawy wejdą w życie w ciągu miesiąca od opublikowania, a zobowiązane podmioty będą miały kolejny miesiąc na wdrożenie procedur. To oznacza, że podmioty, których dotyczy ustawa, będą miały zaledwie 2 miesiące na dostosowanie się do przepisów o ochronie sygnalistów.

KANCELARIA RÖ PARTNEREM DOSTAWCY SYSTEMU WHISTLELINK

Webinar organizowany jest wspólnie z naszym partnerem – szwedzką firmą technologiczną Whistleblowing Solutions AB, twórcy oprogramowania służącego do zgłaszania nieprawidłowości w organizacji (Whistlelink). Mając na uwadze europejskie prawodawstwo oraz prace nad tzw. ustawą o sygnalistach, Rö wspiera firmy w związku z wdrożeniem oraz egzekwowaniem procedur whistleblowingowych.

AGENDA

 • Procedowanie ustawy o sygnalistach.

 • Zakres podmiotowy – kogo dotyczy ustawa?

 • Zakres przedmiotowy ustawy.

 • Jak wprowadzić procedurę zgłoszeń wewnętrznych?

  • procedura zgłoszeń wewnętrznych, działania następcze i informacja zwrotna
  • problem anonimowości zgłoszeń
 • Obowiązki organizacji i zakaz działań odwetowych.

 • Odpowiedzialność zgłaszającego.

 • Whistleblowing a ochrona danych osobowych.

 • Czy warto wdrożyć mechanizmy whistleblowingowe w organizacji?

 • System whistleblowingowy w praktyce.

PRELEGENCI

JAKUB ADAMSKI, LL.M.

Radca prawny, wspólnik w kancelarii Rö. Zajmuje się postępowaniami sądowymi i arbitrażowymi z zakresu prawa gospodarczego oraz posiada bogate doświadczenie i kompetencje w zakresie doradztwa w obszarze prawa nowych technologii. W kancelarii pracuje przede wszystkim dla klientów międzynarodowych.

W swojej pracy działa również na rzecz klientów pro bono oraz przy postępowaniach strategicznych z zakresu ochrony środowiska. Ostatnio zaangażowany był m.in. w reprezentowanie ClientEarth w sporze sądowym przeciwko praktykom greenwashingu związanym ze sprzedażą tzw. ekogroszku w Polsce.

WIKTORIA KLIMCZYK

Radca prawny w kancelarii Rö. Bierze udział w prowadzeniu skomplikowanych postępowań sądowych i arbitrażowych dla podmiotów gospodarczych. Obecnie koncentruje się na sporach oraz zagadnieniach regulacyjnych związanych z cyberbezpieczeństwem.

Zajmuje się m.in. sprawami dotyczącymi odpowiedzialności dostawców usług płatniczych za tzw. nieautoryzowane transakcje płatnicze. Uczestniczy w doradztwie z zakresu zapewnienia zgodności (compliance), bierze udział w procesach wdrożeniowych w tym w szczególności z zakresu AML/CFT. Posiada doświadczenie w reprezentacji i doradztwie na rzecz klientów z branży IT, finansowej, budowlanej, ubezpieczeniowej, motoryzacyjnej oraz nieruchomościowej

URSZULA BRYŚ

Szefowa polskiego biura Whistlelink. Reprezentuje Whistlelink w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i posiada 20-letnie doświadczenie w rozwijaniu partnerstw w regionie, wspieraniu klientów i firm w wielu branżach, dostarczając klientom usługi z branży informacji biznesowej i compliance.