Rö Involved: trzynaście historii na trzynastolecie

W 2023 roku nasza kancelaria obchodziła 13-lecie swojej działalności. W tamach tej rocznicy, przez ostatnie miesiące publikowaliśmy na naszych social mediach historie związane z działalnością naszej kancelarii, naszymi doświadczeniami i wartościami. 

Teraz zbieramy wszystkie w jednym miejscu: 13 historii na 13-lecie Rö.

Zawód prawnika potrafi być o wiele bardziej zaskakujący niż może się wydawać. Czasami sprawy, którymi się zajmujemy, przybierają zupełnie nieoczekiwany obrót, a rzeczy, które z pozoru nie powinny stanowić problemu, okazują się największym wyzwaniem.

Zdarzyło się, że nieprzewidzianym i zaskakująco trudnym wyzwaniem było dla nas błyskawiczne dostarczenie niewielkiego przedmiotu (termozłączki) z Polski do Francji. Innym razem wygraliśmy spór ze stroną, która próbowała obciążyć naszego klienta wielomilionową karą – argumentując, że nasz klient powinien był uwzględnić erupcje wulkanów w ryzyku kontraktowym.

Jedna z najciekawszych spraw, w której kluczową rolę odegrała kwestia z pozoru drobna i niebudząca wątpliwości, związana była z międzynarodowym arbitrażem o wartości sporu 900 milionów dolarów.

Wybuch gazociągu na półwyspie Synaj w 2011 roku spowodował, że nasz klient – prezes dużej izraelskiej firmy będącej operatorem gazociągu – poniósł poważne straty finansowe i domagał się odszkodowania od państwa egipskiego. Powołał się przy tym na polsko-egipską umowę o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji (BIT) oraz na swoje podwójne, polsko-egipskie obywatelstwo.

W odpowiedzi strona egipska zakwestionowała polskie obywatelstwo naszego klienta. Naszą rolą było wykazanie, że polskie obywatelstwo nie zostało spreparowane. Przygotowując się do sprawy, uważnie przestudiowaliśmy archiwalne dokumenty związane z genealogią klienta do XIX wieku, przeanalizowaliśmy również sukcesję państw Europy Środkowej po I wojnie światowej. W ten sposób udowodniliśmy autentyczność polskiego pochodzenia naszego klienta, co doprowadziło do wygranej sprawy i wypłaty odszkodowania przez Egipt.

Jedna z najbardziej niespodziewanych spraw, jakie prowadziliśmy w ramach naszej praktyki Asian Desk, związana była z budową spalarni osadów w Bydgoszczy. Kontrakt realizowało konsorcjum, w którego skład wchodził duży generalny wykonawca z Polski i koreańska spółka technologiczna. Niestety, doszło do opóźnień przy rozruchu nowej instalacji. Dlaczego?

Na skutek wybuchu islandzkiego wulkanu zamarł ruch lotniczy na świecie i koreańscy inżynierowie nie mogli przylecieć do Polski. W rezultacie zamawiający próbował obciążyć naszego klienta karą wysokości 8 mln euro, argumentując, że wykonawca powinien wkalkulować wybuchy wulkanów w tym rejonie w ryzyko kontraktowe…

W ramach praktyki Asian Desk reprezentujemy klientów w sporach sądowych i mediacjach, doradzamy w zakresie zamówień publicznych i spraw budowlanych oraz claim management. Wartość spraw, które prowadziliśmy dla naszych klientów z Azji, już teraz przekroczyła 170 milionów euro.

Wiele spraw, które prowadziliśmy przez ostatnich 13 lat, miało wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Nawet na to, jak szybko pojadą najszybsze pociągi na polskich torach.

Na rok przed wprowadzeniem nowego Pendolino – ALSTOM EMU250/ETR610 – na polskie tory, po przeprowadzeniu analizy potencjalnych ograniczeń prawnych, okazało się, że pociągi nie mogły jeździć po polskich torach z prędkością powyżej 200 km/h.

Z tego powodu konieczne było wprowadzenie szeregu zmian w przepisach – bez nich pociągi Pendolino nie mogłyby osiągać wyższych prędkości i świadczyć założonych usług przewozowych na polskiej sieci kolejowej. Prawnicy Rö brali udział w zidentyfikowaniu barier prawnych i pomogli zaprojektować konieczne zmiany w przepisach.

Obecnie polski rekord prędkości pociągów Pendolino wynosi 293 km/h.

Wiemy, że spory środowiskowe odgrywają ważną rolę we współczesnym społeczeństwie. Dlatego w ramach działalności pro bono reprezentujemy ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi w postępowaniach zmierzających do wyeliminowania z obrotu nazwy “ekogroszek” jako wprowadzającej w błąd. W tym celu złożyliśmy pozew przeciwko producentowi i sprzedawcy tzw. ekogroszku, a także zawiadomienie do Prezesa UOKiK o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez procudenta i sprzedawcy „ekogroszku”.

Jest to sprawa precedensowa o dużym znaczeniu społecznym. Dlaczego?

Po pierwsze, obejmuje ona aspekty regulacyjne branży energetycznej i jest podjęta w interesie publicznym w zakresie czystego powietrza. Jej celem jest zaprzestanie stosowania powszechnej na rynku, a stanowiącej przykład greenwashingu nazwy “ekogroszek”. Ponadto, będzie to pierwszy w Polsce pozew zmierzający do uznania węgla za produkt niebezpieczny dla środowiska.

Od 13 lat rozwiązujemy precedensowe sprawy, doprowadzamy do korzystnych ugód i orzeczeń sądowych dla naszych klientów – największych polskich spółek, inwestorów zagranicznych czy podmiotów międzynarodowych.

Jedną z najciekawszych i najbardziej satysfakcjonujących spraw, które prowadziliśmy, było reprezentowanie grupy irlandzkich inwestorów w postępowaniu o odzyskanie zainwestowanej przez nich na polskim rynku kwoty kilku milionów euro.

Postępowanie dotyczyło transakcji zamiany udziałów inwestorów w spółce-właścicielu dochodowego centrum handlowego na akcje spółki publicznej, która zbankrutowała dwa tygodnie po sfinalizowaniu transakcji. W wyniku tej umowy spółka publiczna miała stać się udziałowcem właściciela centrum handlowego, ale nigdy do tego nie doszło, ponieważ udziały te przejęła inna osoba fizyczna – pełnomocnik inwestorów. W konsekwencji stracili oni niejednokrotnie oszczędności swojego życia. Inicjatorem i wykonawcą transakcji był, działający w złej wierze, znany na polskim rynku nieruchomości irlandzki inwestor i doradca inwestycyjny.

Nasz zespół skutecznie doprowadził do nakazania pełnomocnikowi zwrotu równowartości przeniesionych udziałów, a następnie wspierał klientów w postępowaniu przed irlandzkim High Court w zakresie wykonania polskiego orzeczenia.

Faktem jest, że zdobyliśmy uznanie dzięki rozwiązywaniu sporów. Jednak w ciągu ostatnich lat rozszerzyliśmy naszą działalność o nowe praktyki – tak, aby zapewnić naszym klientom kompleksowy wachlarz usług.

Od lat jednym z naszych niekwestionowanych atutów jest praktyka ubezpieczeń. W jej ramach zajmujemy się sprawami związanymi z polską jurysdykcją dla międzynarodowych ubezpieczycieli, mamy bogate doświadczenie w kwestiach ubezpieczeniowych związanych z szerokim zakresem szkód i zobowiązań, takich jak D&O (Directors and Officers), odpowiedzialność zawodowa czy ubezpieczenia prac budowlanych.

Współpracowaliśmy z takimi firmami jak Travelers, Liberty, HDI, Allianz, Axa czy Nexus.

1,5 miliarda złotych to łączna kwota roszczeń D&O, które monitorowaliśmy lub analizowaliśmy dla zagranicznych ubezpieczycieli w Polsce.

Praktyką ubezpieczeniową w Rö kieruje Katarzyna Petruczenko, nasza wspólniczka zarządzająca.

Już od samego początku działalności, Rö aktywnie wspiera rozwój sztuki.

  • Od lat jesteśmy sponsorem Polskich Nagród Filmowych Orły, zwanych również „polskimi Oscarami”.
  • Wspieraliśmy wiele inicjatyw artystycznych i współpracowaliśmy z takimi instytucjami jak Muzeum Narodowe w Warszawie.
  • W ostatnim czasie nasi prawnicy doradzali m.in. przy realizacji filmu IMAGO w reżyserii Olgi Chajdas.

Jedna z prowadzonych przez nas spraw dotyczyła głośnego filmu „Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Po pokazie filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni, polska instytucja publiczna zażądała zwrotu pierwszej części dotacji i odmówiła wypłaty pozostałej części grantu.

Kancelaria Rö z sukcesem reprezentowała producentów filmu w sporze z instytucją – żądanie zwrotu dotacji zostało wycofane, a pozostałe środki wypłacone.

Praca na rzecz Ukrainy ma dla nas szczególne znaczenie. Od wielu lat współpracujemy z firmami i podmiotami zza naszej wschodniej granicy, posiadamy silne kompetencje i wiedzę na temat rynku ukraińskiego. Bliskie relacje z naszymi partnerami z Ukrainy potęgują potrzebę bieżącego wsparcia i pracy na rzecz odbudowania ukraińskiej gospodarki.

W ramach naszej praktyki Ukrainian Desk świadczyliśmy m.in. usługi doradcze dla wiodącego producenta żywności w Ukrainie, którego wsparliśmy w zawarciu ugody w sporze z polskim dystrybutorem.

W ramach działalności pro bono dołączyliśmy do międzynarodowej inicjatywy United4Ukraine, w ramach której udzielamy porad obywatelom Ukrainy w sprawach związanych z polskim prawem.

Wsparliśmy Fundację BrainGreen, która organizuje kursy języka polskiego dla ukraińskich uchodźców w Polsce, a także realizuje programy ich aktywizacji zawodowej i wsparcia psychologicznego.

Nasze działania na rzecz Ukrainy są wspierane i koordynowane przez wspólniczkę Rö, Marinę Skarbek-Kozietulską, która pochodzi z Kijowa.

Jako doradcy, chcemy być tam, gdzie potrzebują nas nasi klienci i partnerzy. W ostatnim czasie rosnąca waga prowadzonych przez nas projektów w województwie podkarpackim spowodowała, że celowa stała się nasza stała obecność w Rzeszowie – dlatego w 2023 roku otworzyliśmy w pełni operacyjny oddział w tym mieście.

Otwarcie lokalnego biura to niewątpliwie kamień milowy dla naszego rozwoju. Rzeszów od ponad 30 lat umacnia swoją pozycję gospodarczą, m.in. poprzez tworzenie Specjalnych Stref Ekonomicznych w województwie podkarpackim. Obecnie rola Rzeszowa dodatkowo wzrosła – miasto stało się łącznikiem między Ukrainą a krajami Unii Europejskiej.

Nasz oddział w Rzeszowie oferuje doradztwo m.in. w zakresie prawa budowlanego, prawa zamówień publicznych, claim management, prawa handlowego, korporacyjnego oraz fuzji i przejęć.

Czasami odpowiednie przygotowanie się do sprawy wymaga zaskakującej ilości pracy stricte technicznej. Aby dowiedzieć się jak najwięcej, często musimy zagłębić się w nieoczywiste szczegóły i zdobyć wiedzę, która zdecydowanie wykracza poza nauki prawne.

Podczas jednej ze spraw odwiedziliśmy fabrykę naszego klienta, by poznać techniczne szczegóły działania jego produktów. Gdy prowadzimy projekty związane z prawem budowanym, zgłębiamy praktyczne aspekty inwestycji, a obsługując klientów z branży automotive dokształcamy się z dziedziny inżynierii i technologii.

Jedna z prowadzonych przez nas spraw dotyczyła kabrioletów marki premium – dachy 6 500 nowych samochodów wymagały natychmiastowej naprawy z powodu usterki szyb. W efekcie model został wprowadzony na rynek pół roku później niż planowano.

Reprezentowaliśmy producenta dachu i jego ubezpieczyciela w polubownie rozwiązanym sporze z dostawcą szyb. Aby dobrze przygotować się do tej sprawy, obejrzeliśmy godziny nagrań wideo z testów technicznych wadliwego produktu.

Wiemy, że prawo to więcej niż przepisy, a biznes to więcej niż pieniądze. W obydwu przypadkach kluczową rolę odgrywają emocje.

Dlatego też od lat w codziennej pracy pomaga nam #RöCognition, nasza autorska usługa, która łączy pracę i kompetencje doświadczonych psychologów i prawników.

rocognition

Jedną ze spraw prowadzonych przez nas z udziałem zespołu RöCognition były zakończone porozumieniem negocjacje ugodowe pomiędzy stronami zaangażowanymi w wewnętrzny konflikt w wiodącej polskiej firmie z branży gastronomicznej. Początkowo nic nie wskazywało na to, że konflikt uda się rozwiązać polubownie, gdyż dotyczył on nie tylko prawa – firma była przedsiębiorstwem rodzinnym, więc relacje osobiste i napięcia między stronami miały kluczowe znaczenie dla ich gotowości do porozumienia i pójścia na jakiekolwiek ustępstwa.

To dzięki intensywnej pracy z psychologami udało nam się osiągnąć ugodę, która znacznie wykraczała poza pierwotne oczekiwania. Praca zespołu psychologicznego koncentrowała się na analizie rzeczywistych celów i intencji stron, co pomogło wszystkim zaangażowanym skupić się na tym, co najważniejsze i uniknąć niebezpieczeństw, które mogłyby jedynie pogłębić konflikt.

Projekt RöCognition został nagrodzony w 2018 roku za innowacyjność w Rankingu Kancelarii Prawnych Dziennika Rzeczpospolita.

Od lat jesteśmy zaangażowani w projekty zapewniające realne wsparcie potrzebującym, związane z wyznawanymi przez nas wartościami. Wspieramy przedsięwzięcia kulturalne i inicjatywy, które inspirują i poruszają.

Jedną z naszych inicjatyw, z której jesteśmy szczególnie dumni, była pomoc Fundacji Dobry Grunt w organizacji wystawy „Samuel Willenberg – Bohater Dwóch Narodów” w gmachu Sejmu RP.

Samuel Willenberg był więźniem i uczestnikiem buntu w obozie koncentracyjnym w Treblince oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie wyemigrował do Izreala, a już po przejściu na emeryturę rozpoczął studia artystyczne w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki temu odkrył i rozwinął swój ogromny talent rzeźbiarski, czym zdobył międzynarodowe uznanie w środowisku artystycznym. W swoich pracach nawiązywał do traumatycznych doświadczeń wojennych, czyniąc ze sztuki swojego rodzaju terapię.

Gospodarzami wystawy o Willenbergu byli m.in. Sejm RP oraz Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy prawnik może posługiwać się językiem zrozumiałym dla wszystkich, a nie specjalistycznym żargonem?

Czy opinia prawna może mieć formę prezentacji?

Czy oferta usług prawnych może mieć tylko 5 slajdów?

Każdy człowiek posiada ograniczone możliwości przechowywania i przetwarzania informacji. Jeśli zasypujemy naszego odbiorcę masą szczegółowych danych, podanych hermetycznym językiem, narażamy się na to, że nie zostaną zrozumiane i zapamiętane.

Dlatego Rö stawia na prostą komunikację bez barier. Nasz zespół od lat wspierają dr Joanna Ulatowska oraz dr Dorota Wiśniewska-Juszczak – psycholożki, które pracę akademicką łączą z praktyką, między innymi poprzez prowadzenie projektu RöCognition (o którym pisaliśmy w jednej z naszych historii) oraz pomoc w skutecznej i wartościowej komunikacji z klientami.

Jak więc wyglądają przygotowywane przez nas dokumenty, oferty i prezentacje?

  • Zwracamy uwagę na dobór odpowiedniej kolorystyki i rozmiaru czcionki – tak, aby treści były czytelne i zauważalne.
  • Porządkujemy treść, aby nie zaburzać organizacji percepcyjnej u odbiorców. Próbując zrozumieć informacje, ludzie (w dużej mierze automatycznie) organizują je w narrację. Aby ułatwić ten proces, już na początku definiujemy temat oraz przedstawiamy „mapę drogową”.
  • Wykorzystujemy grafiki ilustrujące i uzupełniające przekazywane informacje (wykresy, diagramy itp.) , aby przyciągać uwagę, podtrzymywać zainteresowanie i ułatwić zapamiętywanie informacji.
  • Nie przeciążamy odbiorcy niepotrzebnymi danymi ani nowymi informacjami kosztem informacji istotnych – mamy świadomość, że pojemność pamięci roboczej jest ograniczona.
  • Za każdym razem dostosowujemy przekaz do odbiorcy – łączymy nowe informacje z wiedzą, którą już posiada, co ułatwia zrozumienie nowych treści.

To tylko kilka przykładów efektywnej komunikacji, która pomaga budować relacje. Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecamy artykuł (link), na podstawie którego opracowaliśmy powyższe zasady, a który z punktu widzenia psychologii poznawczej analizuje przygotowywanie prezentacji multimedialnych.